Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Filet Trote ne “munjaia” (trotta alla mugnaia)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gjergjinho_St
Moderator
Moderator


Numri i postimeve : 226
Poenat e Antarit : 809
Thanks : 1
Join date : 24/05/2009
Age : 25
Location : St' City-Kosova

MesazhTitulli: Filet Trote ne “munjaia” (trotta alla mugnaia)   Sat Jun 06, 2009 5:07 pm

Perberja: per 4 persona
- trot n° 4 (2 fileta per person)
- miell 50g
- veze n° 3-4
- vaj lule dielli 50g (eshte me mire per shendetin vaj kikiriku)
- gjalp 30g
- rozmarine 10g

Pregatitja:
per pastrimin e peshkut dhe per ta pregatitur ne fileta:


1. Prismi krahet e peshkut nga dy anet.
2. Eliminoni luspat e peshkut duke filluar nga bishti deri tek koka
3. Ne brendesi te peshkut eliminoni veshet pa shkeput koken
4. Me bishtin e luges pastroni gjakun e m’piksur
5. zhvishni peshkun duke ndjekur kete proçedure: ne fillim (nga koka), merrni me kujdes lekuren dhe terhiqeni deri
6. Kaloni majen e thikes midis Mishit dhe halave siç eshte treguar ne fotografi.

Duke ndiekur kete Proçedure do te kemi peshkun ne fileta dhe eshte gati per pregatitjern e tij.

Ne nje ene Rihni vezet, nderko vini ne zjarre nje tigan me vaj dhe pak Gjalp, shtoni me tej edhe ca dega rozmarine (nese nuk disponi rozmarinen nuk eshte e rendesishme).
Lyeni filetta e peshkut me zezet e Rrahura, pastaj hyeni me miell dhe shkundeni ate, keshtu eliminojme miellin e tepert.. Mbasi vaji eshte i nxehte vendonsi filetat dhe skuqeni ate nga dy anet.
Prezentoni peshkun ne pjate me dekorim limoni, rozmarine ose fleta mardanosi.

* eshte e keshilluar qe peshku te shoqerohet me patate naturale (te zier), dhe kembinoni ate me vere te BardheFORT DEL.. provoner Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.denica-hg.tk
 
Filet Trote ne “munjaia” (trotta alla mugnaia)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Tema Shoqërore :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: