Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mish pule-me Jufka (fide te trasha) ne tepsi.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
DaniNumri i postimeve : 12
Poenat e Antarit : 36
Thanks : 0
Join date : 13/06/2009
Age : 29
Location : dani

MesazhTitulli: Mish pule-me Jufka (fide te trasha) ne tepsi.   Sat Jun 13, 2009 4:25 pm

Kjo eshte nje ushqim te cilet dibranet e perdorin shum.Dhe eshte shum e shishmee.per ta pergaditur kete recete te duehn jufka(fide) te trasha jo prej ati lloji qe bejme supe por pak me te trasha.

nje pule-apo mund te jete lloj i mishit tjeter.
4 pjata (gjelleje)- jufka(fide)te trasha
vigete
vaj (sipas nevojes)
lengu i pules
1 koke qepe mesatare
piper i kuq 1 maj luge qaji
krip sipas deshires dhe telin (puter)


Pulen e lajme mir dhe e fusim ne nje tenxhere te thelle e mbushim me uje dhe ja qesim vegeten krip sipas shijes.Me pas e nxjerim ne nje tepsi.Ndersa lengun mishit te pules e ruajme mos e hidhni.Ne nje tepsi vendosim 4 pjata(gjelle) jufka apo(fide te trasha)i vendosim ne shporet qe te behen pak te kuqe por kujdes mos i djegni nuk duhet shum ti mbani.

Ne nje ene grim qepen dhe i qesim nje maje piper te kuq vaj puter apo telin dhe e fergojm qepen derisa te skuqet.Jufkat apo(fidet e trasha)i nxejrim nga shporeti dhe ja vendojme qepen e skuqur siper.Shporeti duhet te jet teper i nxeht .

Lengun e pules duhet te jet duke voluar shum dhe jufkat apo(fidet e trasha)duhet te jen teper te nxehta dhe jufkave ua qesim ujin sa ti del siper dhe i qesim pak krip dhe veget sipas shijes i fusin ne shporetin 250 g celcius dhe i lem derisa te zbuten mir fidet tu hiqet lengu tu mbetet shum pak .Pulen pasi te jet reshkurpasi te behen jufkat(apo fidet)ja vendosim siper dhe ju bofte mir!Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Mish pule-me Jufka (fide te trasha) ne tepsi.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Tema Shoqërore :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: