Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:41 pm

Nje grup imazhesh per pjeset hardware dhe aksesorite ne kompjutera.
Nje pamje e kompjuterit te hapur.

http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151876881


Pjesa e mbrapme e kompjuterit.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151877393


Motherbordi i vjeter
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151879914
Madherbord i ri,pjeset kryesore.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151881647


Pamje e CD-Romit para dhe mbrapa.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151882899

Flopi drajvi para dhe mbrapa.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151883601

Vendosja e hitsinkut me ventilatorin mbi procesor.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151884193

Pamja e siperme dhe e poshtme e copes procesorike.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151885382

Foleja e CPU-se
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151886140

Hitsinku dhe ventilatori.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151886967

Instalimi i hitsinkut me ventilatorin mbi copen procesorike.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151887546

Instalimi i chipit procesorik ne folene e CPu-se.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151886275

Hard Drajveri.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151888513

Pjeset kryesore te montuara ne kompjuter.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151889889

Kabllo IDE,Fasho.Lidhen ne folete IDE ne CD-ROM,CD/DVD ROM me folete IDE perkatese ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151890125
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:42 pm

Folete IDE 1 dhe IDE 2 ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151890377

Nje pamje e porteve mbrapa kompjuterit.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151891096

Folete e memorjes RAM.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151892209

Copat e memorjes RAM
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151892406

Dy fole audio; e bardhe,e zeze ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151893063

Foleja AGP e videokartes dhe 5 fole PCI
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151894114

Video karte.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151894667

Ne raste kur kompjuteri nuk ka video karte,shfrytezohet per detyrat video grafike,chipi video i salduar ne madherbord.Chipi video njihet edhe si "onboard video"
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151894978
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:42 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:42 pm

Firewire port.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151897306

Kapacitoret.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151897400

Hub per 4 kompjutera.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151897575

Switch,nje tjeter mjet lidhjeje.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151897825

Router per te lidh disa kompjutera ne rrjet.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151897978

Ventilatori.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151898210

Ushqysi rrymes.Pamje nga mbrapa,me dritaren e ventilimit,folene e rrymes,ndryshusin e voltazhit dhe celesin ndiz(- =ON) dhe fik(o=Off).
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151899309

Ushqysi i rrymes (power supply) se bashku me konektoret.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1151900050
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:42 pm

Foleja ku futet konektori rrymes se ushqyesit ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153256410

Konektor zeri qe lidhet mbrapa CD/DVD Romit.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153256785

Ventilatori me etiketen.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153257040

Stabilizator i rrymes ndaj luhatjeve te tensionit ne kohe me bubullima dhe vetetima.(power surge protector)
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153257470

Shenjat e lena nga tharja e lengjeve,ujit i rene aksidentalisht mbi bllokun elektronik.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153258005

Aerosol,bombole me solucion qe aplikohet ne pikat e kontaktit te foleve,porteve ne kompjuter per te mbajtur kontaktet te pastra dhe evituar ndryshkjen.Shume e rekomanduar,per shtepiat qe ndodhen prane parqeve,ne lugina,prane pyjeve,lumenjve dhe detit qe kane lageshti te madhe ajrore dhe kur dritarja e dhomes ku ndodhet kompjuteri lihet hapur,rritet rreziku i ndryshkjes ne pikat e kontaktit te konektoreve dhe foleve.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153258514

Disk pastrues ,per te pastruar koken lexuse te lazerit brenda CD Rom,CD-RW dhe DVD Drajverit.Vjen se bashku me shishe te vogel,lengu pastrus.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153259271

Portet,serial,paralel,SCSI dhe USB.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153259814

USB Header ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153260197
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:43 pm

Porti video dixhital.(DVI port) se bashku me konektorin.DVI porti siguron transmetim me besnikeri te sinjalit dixhital te videokartes ne ekran.Figura del me cilesi te larte.Ne rastet kur kompjuteri ka port te zakonshem te monitorit te tipit VGA atehere sinjali dixhital i marre nga videokarta,perkthehet ne sinjal analog video,cilesia e figures me e ulet.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153260392

VGA port,port i zakonshem i monitorit me konektorin blu.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153261019

Port S VIdeo me konektorin perkates.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153261302

Porti RF(radio frekuence) me konektorin.Ky port gjendet ne shume tipe videokartash si dhe karta TV/Satelitore.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153263766

Front Panel Header.Vendi ku lidhen konektoret e butonit te ndezjes se kompjuterit,konektori i hard drajverit dhe konektori reset.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153264076

Konektori i rrymes lidhet me folene ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153266929

Porti modemit me konektorin.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153267552

Linksus router.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153267775

Linksus i demtuar nga uji dhe lageshtia.Mbetjet e ujit dhe ndryshk.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153267987

3 portet audio mbrapa kompjuterit(brimat e kuqe,limon,blu) dhe fishi audio.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153268191
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:43 pm

Porti eternetit me konektorin RJ 45.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153268475

Porti paralel dhe konektori.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153268598

2 Portet PS 2(lejla, jeshile) dhe konektori.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153268720

Riparus CD/DVD te gervishura.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153269030

Skeme madherbordi.Gjendet neper manuale.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153269173

Shenja ndryshku krijuar nga derdhje lengjesh aksidentalisht.Perberja minerale e lengut ngelet ne vendin ku eshte derdhur lengu.Si pasoje e efektit te agjenteve atmosferike dhe lageshtires ajrore krijohet ndryshk,ndodh procesi oksidimit, qe ka force te madhe gerryese(korrozive) dhe transformuse.Forca e ndryshkut,shiko figuren ne vazhdim...
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153269627

Fuqia e ndryshkut.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153269770

Shenja pluhuri ne madherbord.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153270032

pluhur ne madherbord,figura 2
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153270187

Pluhur ne madherbord,figura 3.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153270312
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 6:43 pm

Ndotje ekstreme e ventilatorit mbrapa ushqysit te rrymes,qe ul eficencen e ftohjes dhe rrezikon djegien e ushqysit te rrymes.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153270528

Mbetjet minerale te ujit te thare.Uji i zakonshem nuk eshte steril,dihet.Ne permbajtjen e tij ka gjurme elementesh kimike dhe mikroelemente.Me tharjen e ujit te rene aksidentalisht ne siperfaqen e madherbordit qe asnjehere nuk eshte 100% i paster nga grimcat e pluhurit,ngelen keto mikroelemente ne madherbord qe krijojne nje gjurme te zbardhur.Shiko figuren me poshte ne kontrast te zi te nje adaptor rryme.Keto gjurme te ujit te thare ne madherbord jane shume te rrezikshme pasi gjurmet mund te lidhin me njera tjetren tranzistore qarqe elektronike te pavarura.Keto gjurme te thara mikroelementesh jane nje percjelles i shkelqyer i rrymes elektrike.Per pasoje mund te krijojne qarqe te shkurtera dhe djegje te madherbordit.Figura me poshte eshte vene ne nje adaptor rryme qe ka plastike te zeze dhe ku gjurmet dallohen lehte.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153271147

Bombola me ajer te lengshem te kompresuar,per pastrim te kompjuterit,figura 1.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153271390

Bombol me ajer te lengshem te kompresuar,figura 2
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153271604

Pajisje speciale e dizenjuar te pastroje hapesira teper te ngushta te tastjeres dhe te veshtira per tu pastruar me mjete te tjera.Figura 1.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153271872

Nje model tjeter pastrus tastjere.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153272052

Nje program per diagnostikim dhe riparim te kompjuterit.
http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1153273898
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
Armend
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 433
Poenat e Antarit : 1591
Thanks : 16
Join date : 24/03/2009
Age : 26
Location : Kosova, Prishtin

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 9:43 pm

mos posto mo ne komente veretja e 1

_________________
[+] UserName: Armend
[+] Password: *******
[+] Location: Prishtinë
[+] Hoby: Hacking
[+] E-Mail: armend_a16@msn.com

[+] www.DrEnIcA-hG.Tk


DhG-CreW.Org is Back
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://drenica.albanianforum.net
bLeenndoo.xX
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 515
Poenat e Antarit : 1428
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 22
Location : Kosova,Vushtrri

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 10:32 pm

po armend nuk mujsha me postu kreit en ni ven kreit temen per qata e kom ba kshtu qe ke deshir fshije temen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
Armend
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 433
Poenat e Antarit : 1591
Thanks : 16
Join date : 24/03/2009
Age : 26
Location : Kosova, Prishtin

MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   Thu Jun 25, 2009 10:46 pm

jo tash le veq tjeter her mos postu kshtu se krejt ket tem e nxen ke mujt 1 vend krejt mi bo bashk

_________________
[+] UserName: Armend
[+] Password: *******
[+] Location: Prishtinë
[+] Hoby: Hacking
[+] E-Mail: armend_a16@msn.com

[+] www.DrEnIcA-hG.Tk


DhG-CreW.Org is Back
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://drenica.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pajisjet e Kompjuterit të Ilustruara
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: