Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Anonimiteti ne internet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0xy g33k
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 85
Poenat e Antarit : 243
Thanks : 1
Join date : 26/06/2009
Age : 22
Location : macedonian

MesazhTitulli: Anonimiteti ne internet   Sat Jun 27, 2009 1:16 am

Nepermjet adreses se IP-se, çdo uebsit mund ti percjell levizjet tuaja nepër faqet e tij dhe te shikoj interesimet tuaja. Uebsiti mund te eksploatoj lehte vrimat e sigurise ne sistemin tuaja me ndihmen e vetm IP-se suaj dhe llojin e sistemit operativ.

Qeverite dhe organizatat mund te krijojne site me tema kontraverse për te terhequr njerez te pakujdesshem. Keto informata kane potencial te jene te rrezikshme për individet.

Menyra me e lehte për te lundruar Internetin ne anonimitet është duke perdorur server proksi (proxy). Kur adresa IP e ndonjerit prej ketyre servereve futet ne shfletuesin tuaj, ajo do te veproje si mburoja ndermjetesuese ne mes teje dhe uebsitit qe ju e deshironi. Mirepo, nuk është e lehte te vendoset nese proksi është me te vertet anonim.

Lundro ne Anonimitet
Adresa IP është karta e identifikimit ne Internet për kompjuterin tuaj. Nese nje haker e dine IP-n tende, ai/ajo mund te ju sulmoj drejtperdrejte duke skenuar kompjuterin tend për porta te hapura. Si rezulat, anonimiteti ne rrjete zakonisht bazohet ne fshehjen e adreses tende reale. Ekzistojne disa menyra për ta fshehur IP-n tende.

* Duke vendosur IP-n e njer serveri proksi ne shfletuesin tuaj (me e thjeshta, çdokush mund ta bej)
* Duke perdorur nje server proksi te bazuar ne rrjete
* Apo me softuer proksi shtese ne kompjuterin tuaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Anonimiteti ne internet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: