Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te gjejme derguesin e SPAMIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0xy g33k
V.I.P
V.I.P
pr0xy g33k

Numri i postimeve : 85
Poenat e Antarit : 243
Thanks : 1
Join date : 26/06/2009
Age : 22
Location : macedonian

MesazhTitulli: Si te gjejme derguesin e SPAMIT   Sat Jun 27, 2009 11:55 pm

Si te gjejme derguesin e SPAMIT

Te ka ardhe nje leter (e-mail) te cilen nuk e njeh apo nuk je regjistruar tek ajo faqe, si shembull jane keta maxhupet qe dergoj reklam me web-faqet e tyre tallava muzike.
Per fat te keq ata dhe shum moderator forumesh shperndajn kontakt listat e e-mailave ku jo vetem qe keqperdorin anetaret e tyre por hyne vete ne ato telashe/gracka!, dhe ku dergojn SPAM se, ku tjeter veq tek shqiptaret mendojn se shqiptaret jan budallenj, edhe jane ne nje fare menyre per shkak se deri sa nuk dine te ankohen!, Por kete qendrim e kam patur edhe gjat luftes qe me se pari lufto te keqen ne rrethin tend se ata te felliqin emrin dhe siq ka ndodhur ne histori ata te cilet para se gjithash kan interesin e vet personal dhe flasin ne emer te shqipatreve.

Te hym ne zgjedhjen e problemit, te vjen nje e-mail i pa kerkuar dhe ta spjegoj.
- E-mail i pa kerkuar eshte nese nuk je regjistruar tek ajo web-faqe dhe nese ke klikuar se nuk do e-mail nga administratoret apo anetaret.
- Nese je regjistruar dhe ke kerkuar e-mail risi dhe nese web-faqja nuk ka risi, atehere ajo faqe ka drejt te dergoj me se shumti nje e-mail ne jave simbas rregullave te hosteve, por nese ka dicka te re kuptohet se vete ke kerkuar te njoftohesh per risit e asaj faqeje apo ati grupi!.

Te vjen nje e-mail
dhe ti shef vetem permbajtjen apo sic quhet permbajtja ketu
kliko vetem nje here ne e-mail dhe mos hap foto apo dicka tjeter nese ka "attach" sepse mund te jete virus, phishing apo track per te vertetuar se a eshte e-mail adresa jote aktiv.
Pasi ke klikuar nje here tani kliko me te djathten dhe zgjidh "Properties" pas saj zgjidh "Details" aty ke ate qe quhet "Header" ose identiteti i derguesit, e kopjon ate permbajtje dhe kthehesh tek e-maili dhe pasi ke klikuar ne e-mail nje here shkon dhe klikon nalt ne toolbar "Forward" per te percjellur kete e-mail per ankese, kur ke klikuar ne forward nuk humb body/permbajtja e e-mailit dhe pastaj klikon me te djathten dhe zgjidh paste ku asaj permbajtjeje je bashkangjet edhe HEADER qe eshte e nevojshme per ISP (Internet Service Provider).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si te gjejme derguesin e SPAMIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: