Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si Formatizohet PC-ja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KAPITEN|
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 451
Poenat e Antarit : 1284
Thanks : 3
Join date : 04/06/2009
Age : 24
Location : Fushë Kosova

MesazhTitulli: Si Formatizohet PC-ja   Thu Jun 04, 2009 10:06 pm

Si formatohet kompjuteri?
Po e tregoje si te formatohet një PC me CD dhe pastaj te instalohet.


************************************************** ***************Ja një procedur si ta instalosh Windos XP.


E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lëshon kompjuterit.

Kur del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ti klikon ne ENTER për me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.

Kur del si ne foto ti klikon ne F8 për me pranuar licensen nga microsofti

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atëherë këtu ti vendos cfar deshiron te besh..

A deshiron te besh formatimin e PC apo do të besh particion.


P.sh..Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone të reja bëhet kështu.


Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto s'ke partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\

Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe atëherë mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, p.sh. nëse ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e bën 15 000 kështu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk është ne foto)


Si ta besh atë kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapësirën e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon një partiticion,
madhësia e partiticionit është aq sa është i madh hardisku ne kompjuterin tënd.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjetër me poshtë dhe shiko..

Kjo Osht vetem Pak duke Krahasuar me ata qe e bojm kur e formatizojm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si Formatizohet PC-ja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: