Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KiloByte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KAPITEN|
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 451
Poenat e Antarit : 1284
Thanks : 3
Join date : 04/06/2009
Age : 23
Location : Fushë Kosova

MesazhTitulli: KiloByte   Thu Jun 04, 2009 10:10 pm

Kilobyte
Kilobyte perbehet prej fjales Kilo dhe fjales byte, fjala Kilo perdoret ne shkencat natyrore dhe simbolizon 103 = 1000, dmth kur nje njesis (matese) i shtohet parashtesa kilo aterher ajo njesi shumzohet me 1000, psh 1 Kilo(1000 k) dhe 1 meter(1 m) kur i bashkojm del 1 km (1 kilo meter) e cila eshte e barabart me 1000 m (meter) pra fjalen kilo mund ta zevendesojm me 1000. Kurse Kilo ne informatik perdoret jo per 1000 gjegjesisht per 103 por per 1024 (210=1024, Edhe numri 8 luan nje rrol te rrendesishem pasi 1 Byte = 8 bit[1]) pra:
1 Kilobyte (Shkurtimisht KB) = 1024 Byte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
KiloByte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: