Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Defragmentoni diskun.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KAPITEN|
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 451
Poenat e Antarit : 1284
Thanks : 3
Join date : 04/06/2009
Age : 24
Location : Fushë Kosova

MesazhTitulli: Defragmentoni diskun.   Thu Jun 04, 2009 10:11 pm

Defragmentoni diskun.
Ne rreshtat qe do te pasojne me poshte ju do te mesoni si te defragmentoni diskun.
Por separi le te shohim njehere se cka eshte defragmentimi dhe pse duhet ta defrgamentojme diskun e forte?
Ne kompjuterin tuaj, ju pothuajse cdo dite krijoni, skedar te rinje, folldera te rinje, fshini ndonje skedar apo follder te cilet nuk ju nevojiten me; instaloni ndonje program (softuer) te ri, apo deinstaloni ndonje tjeter; apo edhe shkarkoni ndonje skedar nga interneti. Por cfare ndodhe gjate ketyre veprimeve tuaja?
Çdo skedar qe krijohet ne hard disk, vendoset ne nje vend te caktuar ne te. Keshtu ju keni krijuar nje skedar te ri dhe ndoshta keni fshire ndonje tjeter nga hard disku i kompjuterit tuaj, ku ne te cilin jane krijuar edhe hapesira te zbrazeta me madhesi te ndryshme.
Si jane krijuar keto zbrazetira?
Kur keni krijuar ndonje skedar me madhesi me te madhe se sa ka pasur vend ne nje hapsire te caktuar, ai nje pjese e ka vendose ne hapsiren qe se pari e ka gjete te lire dhe pastaj ka kerkuar vend te lire dikund tjeter. Kjo do te thote se skedari qe ju keni krijuar eshte vendosur ne dy apo me shume vende te hard diskut tuaj.
…
Dhe cka pason pas kesaj?
Ju do te shihni se kompjuteri juaj nuk do te punoj ashtu si me pare, dhe ju filloni te mendoni se kompjuteri juaj nuk eshte ne rregull, sepse ndodhe edhe te paraqiten probleme te ndryshme, sipsh bllokimi i programeve kur ju jeni duke punuar, pastaj kur deshironi te hapni nje program ju duhet te prisni disa minuta qe ai te aktivizohet, etj.

Çka duhet te bejme tani?

Asgje te jashtezakonshme, te gjithe nga ju mund ta beni, nuk duhen njohuri te medha. Krejt cka duhet te beni eshte t'i ndiqni hapat e meposhtem:

1. Start,

2. All Programs,

3. Accessories,

4. System Tools,

5. Disk Defragmenter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Defragmentoni diskun.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: