Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 qka osht fjala Hacker ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KAPITEN|
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 451
Poenat e Antarit : 1284
Thanks : 3
Join date : 04/06/2009
Age : 24
Location : Fushë Kosova

MesazhTitulli: qka osht fjala Hacker ?   Thu Jun 04, 2009 10:32 pm

Haker anglisht hacker është emri qe i jepet nje personi qe krijon e ndryshon kompjuter software dhe hardware, dhe qe ka njohuri ne kompjuter programim, kompjuter perdorim dhe në çështjet e sigurise te sistemeve kompjuterike. Hakeri është nje njeri qe merret me perballimin e sfidave intelektuale për te vepruar apo tejkaluar ne menyre krijuese kufinjte qe i vihen, jo vetem ne fushat e interesuara te tij (zakonisht informatiken apo inxhenierine elektronike) por ne te gjitha lëmet e jetës se tij. Hakeri mund te cilesohet edhe si nje njeri entuziast (zelltar) dhe kureshtar ne fushen e informatikes dhe kompjuterikes qe futet pa leje ne kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverise apo shoqerive (i shtyre nga kureshtja për te mesuar me teper) për te marre informacionet qe do.
Ne lemin e kompjuter programimit hakeri është nje programues qe "mat e pret" ose arrin qellimin e tij duke perdorur nje rradhe ndryshimesh te shfrytezoje ose zgjase kodin (çelësin) apo burimin. Për disa njerez, emri haker ka nje fame te keqe dhe lidhet me personin qe "kosit" ose perdor dhune për te kryer detyra programuese te cilat janë te shemtuara dhe te pasuksesshme. Trajta negative e emrit "hack" perdoret madje mes perdoruesve ne kuptim pozitiv te hakerit.
Ne fushen e sigurise kompjuterike hakeri është nje person i afte te shfrytezoje apo te hyje pa leje me ane te mjeshtrive e taktikave ne nje sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele zinjte). Kundershtaret e tyre janë White hats (kapele bardhet) te cilet janë hakera me parime dhe etike, qe nuk demtojne kurre nje sistem kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e perhirta). "Hakera" jo te mirefillte qe s´kane shume njohuri ne programim apo ne informatike dhe qe perdorin programe te gatshme nga te tjeret dhe demtojne çdo sistem te pambrojtur janë Script kiddies (femije shkarravinash).
Ne haker-kulture, hakeri është nje person qe ka arritur nje status te sigurt shoqeror dhe është i njohur midis anetareve te kultures për kryerje te vlerave kulturore dhe nje sasi te besueshme te diturise teknike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
qka osht fjala Hacker ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: GAZETA TIRANA OBSERVER:-Kadri Morina, Potreti i nje investitori modest e te suksesshem.-nga Raimonda Moisiu
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» Gazeta Fjala: Vështrimi i përgjumur - Marcel Proust
» Arif Kutleshi: Fjala e përkthyesit
» Xhem Batoi Bytyçi: Kur fjala urren...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: