Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sadakaja/Lëmosha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
d1zzy.
Banned
Banned
avatar

Numri i postimeve : 396
Poenat e Antarit : 917
Thanks : 6
Join date : 24/04/2009
Age : 23
Location : LLap..!

MesazhTitulli: Sadakaja/Lëmosha   Fri Jun 05, 2009 6:26 pm

1. Të ketë për qëllim me dhënien e sadakasë vetëm razin e All-llahut të Lartësuar.


2. Të japë sadaka prej pasurisë (mallit) të cilën e don më së shumti dhe e cila është më e mira, sipas hadithit: “Kush jep sadaka së paku edhe një hurmë të cilën e ka fituar me hallall, se All-llahu nuk pranon përveç se të pastërtës (të mirën). Atë All-llahu e pranon me të djathtën pastaj e rritë sikur që e rritë ndonjëri prej jush mazën e tij, derisa të bëhet (hurmja të cilën e ka dhënë sadaka) sa një kodër”. (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi).3. Ta fshehë atë që e jep sadaka (apo më mirë mos ta publikojë atë), sipas hadithit: “(Shtatë grupe All-llahu do t'i vendosë nën hijen e Arshit të Vet... e në ato shtatë grupe është edhe grupi i atyre që ndajnë sadaka (lëmoshë) duke thënë... dhe një njeri i cili ka dhënë sadaka dhe e ka fshehur atë derisa mos ta dijë dora e majtë se çka dha dora e djathtë”. (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi).4. T'ua shpërndajë sadakanë të afërmve të tij dhe atyre që kanë nevojë për te.


5. Të zgjedh kohën më të përshtatshme për dhënien e sadakasë në të cilën All-llahu e dyfishon shpërblimin e punëve të mira, siç është muaji i agjërimit.

AbdulHamid Suhejban
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sadakaja/Lëmosha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Arti dhe Kultura :: Feja Muslimane-
Kërce tek: