Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Njerezit me te mire pas Pejgamberit s.a.v.s. ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
d1zzy.
Banned
Banned
avatar

Numri i postimeve : 396
Poenat e Antarit : 917
Thanks : 6
Join date : 24/04/2009
Age : 23
Location : LLap..!

MesazhTitulli: Njerezit me te mire pas Pejgamberit s.a.v.s. ...   Fri Jun 05, 2009 6:30 pm

Falenderimi i takon vetëm All-llahut subhanehu ue te'ala, paqja mëshira dhe Lavdërimi qoftë mbi të Dërguarin tonë Muhamedin sal-lall-llahu alejhi ue selem mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata të cilët pasojnë rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.


Në këtë temë do të cekim se cilët njerëz janë më të mirë pas Pejgamberit sal-laAll-llahu alejhi ue sel-lem sipas renditjes, ndërsa ne i kemi radhitur fillimisht sikur kanë ardhur në hadith dhe ato janë:

Dhjetë të përgëzuarit me xhennet:

Transmetohet nga Abdurrahman Ibn Auf se i Dërguari i All-llahut (sal-lAll-llahu alejhi ue sel-lem) ka thënë:

1. Ebu Bekri (radijall-llahu anhu) në xhennet

2. Omeri (radijall-llahu anhu) në xhennet

3. Othmani (radijall-llahu anhu) në xhennet

4. Aliu (radijall-llahu anhu) në xhennet

5. Sead ibn Vekasi (radijall-llahu anhu) në xhennet

6. Seid ibn Zejd (radijall-llahu anhu) në xhennet

7. Zubejr ibn Avam (radijall-llahu anhu) në xhennet

8. Talha ibn Ubejdullah (radijall-llahu anhu) në xhennet

9. Abdurrahman ibn Auf (radijall-llahu anhu) në xhennet

10. Ebu Ubejd ibn Xherrah (radijall-llahu anhu) në xhennet.

[Transmeton; Tirmidhiu/ 3680]

Ndërsa Imam Sujuti ka thënë: "Ka koncenzues të Ehli-Sunnetit se njeriu më i mirë pas Pejgamberit sal-laAll-llahu alejhi ue sel-lem, është Ebu Bekr Es-Siddiku (All-llahu qoftë i kënaqur me të), pastaj Omeri (All-llahu qoftë i kënaqur me të), Othmani (All-llahu qoftë i kënaqur me të), Aliu (All-llahu qoftë i kënaqur me të), pastaj dhjetë të përgëzuarit me xhenet, pastaj ato që luftuan në luftën e Bedrit, pastaj ato të Uhudit, pastaj ato të cilët kanë dhënë Besën (Bejja'), pastaj ato të cilët dhanë besëlidhjen Ridvan ndër pemë ditën e Hudejbis, pastaj shokë të tjerë (Sahabe).

Kështu i ka radhur koncenzuesi se cilët janë njerëzit më të mirë pas Pejgamberit sal-laAll-llahu alejhi ue sel-lem.

Dhe këtë koncezues e ka përmbledh Ebu Mensur El-Bagdadij".

[Historia e Hilafetit e Sujutit; faqe/44]

Ndërsa prej atyre që kanë ardhur me cilësi janë:

Transmetohet nga Enesi (radijall-llahu anhu) se Pejgamberi sal-lAll-llahu alejhi ue sel-lem ka thënë:

1. Më i Buti i Umetit tim është Ebu Bekri (radijall-llahu anhu)

2. Më i Ashpëri i Umetit tim është Omeri (radijall-llahu anhu)

3. Më i Turpshëmi i Umetit tim është Othmani (radijall-llahu anhu)

4. Më i Mirë në Gjykim i Umetit tim është Aliu (radijall-llahu anhu)

5. Më i Mirë që njeh hallallin dhe haramin i Umetit tim është Muadh ibn Xhebeli (radijall-llahu anhu)

6. Më i Mirë që ka ditur të lexojë Kur’anin është Ubej ibn Ke'ab (radijall-llahu anhu)

7. Më Mirë që ka njohur Trashëgimin është Zejd ibn Thabit (radijall-llahu anhu)

8. Dhe çdo Umet ka besnik e besniku i Umetit tim (Umetit të Pejgamberit sal-laAll-llahu alejhi ue sel-lem) është Ebu Ubejd ibn Xherah (radijall-llahu anhu).

[Transmeton; Imam Ahmedi & Tirmidhiu & Ebu Davudi & Nesaiu & Ibn Maxhe, dhe në librin e Imam Sujutit në Sahihul-xhamia që e ka nxjerr Shejh Albani si hadith të mirë /68895]

Salatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin,
sal-lAll-llahu alejhi ue sel-lem, ******** e tij, mbi shokët e tij dhe mbi gjithë ata që përcjellin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.

E thirrja jonë e fundit është Falenderimi i takon vetëm All-llahut subhanehu ue te'ala.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Njerezit me te mire pas Pejgamberit s.a.v.s. ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pershkrimi me i mire i bere ndonjehere per Kosoven !!!
» Historia e lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Arti dhe Kultura :: Feja Muslimane-
Kërce tek: