Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mirmbajtja lekures ne kushte shtepiake

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Edony_St
Moderator
Moderator


Numri i postimeve : 215
Poenat e Antarit : 638
Thanks : 3
Join date : 28/05/2009
Age : 21
Location : Viti,Kosova

MesazhTitulli: Mirmbajtja lekures ne kushte shtepiake   Fri Jun 12, 2009 4:54 pm

ketu shpresoj te diskutojme rreth metodave qe perdorim per te mirembajtur lekuren ne kushte shtepiake.

po e filloj per lekuren e grave shtatzane:
Fli mire – gjumi sistematik gjate shtatzanise eshte nje nga menyrat me te mira per te mbajtur nje lekure te shendetshme.
Perdor gjithmone krem mbrojtes ndaj diellit.
Pastroje fytyren mire dhe me kujdes– fytyra duhet te pastrohet ne thellesi sepse lekura e saj zakonisht eshte me e yndyrshme sesa ne pjeset e tjera te trupit. Poret e fytyres bllokohen me lehtesi nga papastertite dhe keshtu mund te krijohen pucrra ose akne. (kjo vlen dhe pa rene shtatzane) Bei masazhe fytyres– masazhi i fytyres dhe i trupit me varja aromatike pervec rritjes se qarkullimit te gjakut ne ate zone, mund te ndihmoje edhe per tu shlodhur. (nese nuk keni mundesi ekonomike per masazherira, atehere ultimatum burrit se tek e fundit ai eshte shkaktari i gjendjes tuaj)
Pi shume uje– duhet te ruani patjeter ekuilibrin e ujit ne trup. Kjo ndikon edhe ne tonifikimin e lekures. Uji pastron lekuren dhe largon toksinat nga trupi.
Buzeqe dhe qendro e gezuar. Lumturia rrit qarkullimin e gjakut ne trup, duke u shfaqur ne formen e nje lekure te shendetshme dhe plot shkelqim.
Keto me lart ne vija te trasha jane te marra @ shekulli.
Gjithashtu dua te shtoj qe gjate shtatzanise duhet lyer barku dhe gjinjte me kremin Cocoa Butter (kushton rreth $5 dhe qe kohet e fundit gjendet dhe ne Shqiperi) ky lloj kremi ben te mundur minimizimin e shenjave te terheqjes se lekures (strechting marks) (ky krem vlen dhe nese je ne diete ku do te humbasesh me shume se 5 kl dhe shenjat e lekures jane te dukshme).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.stublla.net
 
Mirmbajtja lekures ne kushte shtepiake
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Tema Shoqërore :: Mirembajtja e Trupit-
Kërce tek: