Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tiramisu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
DaniNumri i postimeve : 12
Poenat e Antarit : 36
Thanks : 0
Join date : 13/06/2009
Age : 29
Location : dani

MesazhTitulli: Tiramisu   Sat Jun 13, 2009 4:29 pm

Recetë e modernizuar.

4 te verdha vezesh
½ filxhani caji sheqer
1 filxhan cream mascarpon
1 e ½ filxhan me ajkë qumështi
2 filxhane kafe e zjerë pa sheqer
½ filxhan liker per femra dmth me pak% alkooli
nje sasi numëri sipas enës biskota të gjata që ngjajnë si mafishe
kakao pudër
cocholat e grirë me thikë


Ne nje tenxhere me dy ndarje ( tenxhere te cilat perdoren per shkrirje ose zierje te ngadalte)ose beni 2 tenxhere vec e vec, perzieni te verdhat e vezeve dhe sheqerin dhe filloni ti perzieni ngadale derisa perzierja te kete marre ngjyren e verdhe disi te zbardhur.

Me pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe masen hidheni ne nje tas te madh ku pak e nga pak mund te filloni ti shtoni cream mascarpone, duke e perziere lehte. Perzierja duhet te ftohet per 8-10 min.

Ne nje tas tjeter, trazoni ngadale ajken e qumshtit.Me ngadale hidheni ajken ne perzierjen me veze qe pergatitet pak me pare.Me pas perzieni kafen e ftohur me liker dhe zhytini nje e nga nje biskotat ne menyre qe te marrin pak shije por dhe te mos thermohen fare nga lengu dhe të mos këputen.
Ne fund, mund te filloni vendosjen e embelsires ne nje ene ovale sepse merr formë më mirë.Ne fillim vendosni nje shtrese kremi, me pas nje shtrese me bisokota dhe siper i shtroni nje shtrese te trashe kremi.

Siperfaqen rafshojeni ne menyre uniforme dhe mbulojeni enen me mbeshtjelles plastik ose me kapak hermetik . Embelsira duhet te ftohet per 4-6 ore para se te sherbehet.Para se ta sherbeni mund ti hidhni siper pluhur kakao perzier me pak kafe si dhe copa cokollate te grira holle.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Tiramisu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Tema Shoqërore :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: