Drenica Hackers GrouP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Armend
Admin
Admin
Armend


Numri i postimeve : 433
Poenat e Antarit : 1591
Thanks : 16
Join date : 24/03/2009
Age : 32
Location : Kosova, Prishtin

Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni   Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni EmptyMon Jun 15, 2009 2:34 pm

Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni Fatmir-sejdiu-president

Anulimi i vizitës në Maqedoni nuk është bërë për të fituar pikë politike, por me këtë vendim unë kam respektuar vendin tim dhe parimet ndërkombëtare. Kështu u shpreh në një intervistë për televizionin Alsat, presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

“Unë kam respektuar parimet e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Natyrisht, është përgjegjësi politike e imja, që të respektoj vendim tim, që të respektoj parimet e njohura ndërkombëtare dhe në këtë rast të respektojë atë që është karakter i vërtetë i një vizitë”, ka thënë ai.

Ftesa, siç ka shpjeguar presidenti Sejdiu, ka qenë e drejtuar si vizitë zyrtare. “E kam pranuar me kënaqësi. Jemi akorduar që vizita të realizohet me 28 maj dhe natyrisht kanë ndodhur ato që praktikisht e kanë hedhur jashtë normales procesin në kuptimin që Republika e Maqedonisë, në këtë rast kabineti i Presidentit Ivanov dhe kush mund të jetë përgjegjës bashkë me të e kanë ndërruar karakterin e vizitës dhe natyrisht që unë nuk kam pranuar që të shkoi”, u shpreh Sejdiu.

Presidenti Sejdiu tha se Kosova do të bashkëpunojë me të gjitha vendet fqinjë, por vetëm në baza të barabarta. “Nuk ka qenë racionale ajo mënyrë sesi është vepruar, por unë kujtoj se do të gjendet kohë dhe do të gjenden momente që secili ta kuptojë se cila është nevoja ma e mirë e mundshme për bashkëpunime në baza të barabarta. Absolutisht them në baza të barabarta”, shroi ai.

Kosova, sipas presidentit Sejdiu, edhe pse është një shtet i ri, i porsalindur, respekton parimet ndërkombëtare të bashkëpunimeve në mes shteteve. “Dhe në këtë kuadër ne do të reflektojmë pozitivisht por natyrisht duke pasur ndjenjën paralele që edhe Maqedonia të ketë qasjen e mirë si ne që ofrojmë”, theksoi Sejdiu.

Presidenti Sejdiu muajin e kaluar anuloi vizitën në Maqedoni, pasi kabineti homologut Ivanov ndërroi karakterin nga zyrtare në private
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://drenica.albanianforum.net
 
Sejdiu: Ja pse anulova vizitën në Maqedoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Informohu & Qendra e Forumit :: Të Fundit nga Shkenca & Teknologjija-
Kërce tek: