Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Qka osht SRAM-i ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KAPITEN|
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 451
Poenat e Antarit : 1284
Thanks : 3
Join date : 04/06/2009
Age : 24
Location : Fushë Kosova

MesazhTitulli: Qka osht SRAM-i ?   Thu Jun 04, 2009 9:57 pm

SRAM (ang. Static Random Access Memory, sqt. Statik Random Akses Memori = Kujtesë hyrëse ndenjëse e rastësishme) është një lloj kujtese gjysmëpërcjellëse e përbërë nga një qark rrethor i formuar nga dy porta logjike, që lidhen në dy skaje me linjat e të dhënave nëpërmjet dy tranzistorëve.

Në këtë mënyrë mund të mbajnë informacionet për një kohë të pakufizuar, (përsa kohë ushqehen me energji elektrike) janë shumë të shpejta, dhe konsumojnë pak energji.
Përdoren zakonisht për kujtesat e procesorëve kompjuterikë (CPU cache), ku shpejtësi të larta dhe konsume të zvogëluara janë karakteristika thelbësore.

Familja e kujtesave SRAM mund të ndahet në

* async SRAM (SRAM josinkron): punon në mënyrë jonjëkohëshe me sinjalin taktor të procesorit, çka sjell gjenet e pritjes së procesorit për hyrje, përdoret si kashe e nivelit të dytë;
* sync SRAM (SRAM njëkohor): punon në njëkohësi me taktin e procesorit, pra kanë kohëpritje të zvogëluara (apo të pezulluara);
* pipeline Burst SRAM (linjagypore plasëse SRAM): është përmirësuar për përçimin e paketave të të dhënave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Qka osht SRAM-i ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: INFORMATIKA :: Tutoriale/Mësime-
Kërce tek: