Drenica Hackers GrouP

Drenica Hackers Group
 
ForumForum  Drenica-HackersDrenica-Hackers  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mendoni se femra eshte e paragjykuar ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
d1zzy.
Banned
Banned
avatar

Numri i postimeve : 396
Poenat e Antarit : 917
Thanks : 6
Join date : 24/04/2009
Age : 23
Location : LLap..!

MesazhTitulli: Mendoni se femra eshte e paragjykuar ?   Sun May 31, 2009 7:11 pm

Femra ka qene e paragjykuar e diskriminuar nder shekuj...ajo mendohej (et) si duke qene femer duhet te rri ne shtepi te gatuaje dhe te jete gjithmone nen vullnetin psikologjik dhe seksual te burrit apo partnerit te saj, te devotshme dhe skllave ne heshtje....sepse grate jane seksi dobet......Por "lufta" dhe ngritjet feministe kane bere te mundur qe te hidhen hapa te medhenj per te arritur te drejtat tona si qenie njerezore, perseri ka shume rruge per te bere qe te hiqet komplet paragjykimi per femren.Eshte e veshtire te fshihet, te eleminohet mentaliteti (mendjet) e shume meshkujve, te kancelohen ato koncepte dhe dogma paragjykyese te cilat jane trasheguar nga gjyshi, te babai e keshtu me rradhe, do akoma edhe pak pune

Sado qe te duam ne, te krijojme shpresa apo iluzione eshte e kote te sforcohemi ti rrezojme paragjykimet per femren, perseri shoqeria nuk ka ndryshuar, nuk mund te ndryshoje, ka shume dorezim mendor ose si te thuash jane mesuar te mendojne keshtu...Jane aq te mesuara dhe te rrenjezuara ne shoqeri keto gjykime saqe nuk do mjaftonin shekuj te tjere per te ndryshuar.

Paragjykimi me i perhapur dhe me i lehte per tu bere per femren eshte ai te quajturit mendjelehte ose ku*** thjesht sepse ka marrdhenie seksuale para kohe ose ndoshta edhe aventure.
Ky eshte nje paragjykim qe vjen menjehere. Kam shume miq meshkuj dhe e di mire si e mendojne, sepse dhe shume prej tyre flasin pa tabu, dhe vertet qe konsideratat qe meshkujt (edhe ata me te kulturuarit apo me te "evoluarit") kane per femrat eshte tejet paragjykyes.
Rruga drejt barazimit qe te mos jete vetem juridik mbi leter, por qe te behet nje trashegimi e gjithe shoqerise eshte akoma e gjate.
Ju pres komentet e juaja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Mendoni se femra eshte e paragjykuar ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bimët dhe shtazët sheruese dhe ushqimore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers GrouP  :: Tema Shoqërore :: Psikologji-
Kërce tek: